Vitamini in minerali za plodnost: Kaj resnično potrebujete?

Vitamini in minerali za plodnost: Kaj resnično potrebujete?

17. mar. 2025

Avtor: Medis

Na plodnost lahko vplivajo številni dejavniki – od življenjskega sloga do hormonskega ravnovesja. Ključno vlogo pri zanositvi imajo med drugim vitamini in minerali, saj podpirajo reproduktivno zdravje in ustvarjajo optimalne pogoje za zanositev.

 

Kateri dejavniki vplivajo na plodnost?

 

Reproduktivno zdravje je v današnjem času ena izmed najbolj perečih tem. Plodnost skozi leta namreč vse bolj upada, s starostjo pa se naravno zmanjšuje, kar je še posebej izrazito v Evropi, kjer ženska v povprečju rodi le 1,6 otroka. Po vsem svetu se tako kar 15 % parov kljub rednim nezaščitenim spolnim odnosom sooča s težavami pri zanositvi, vzroki pa so lahko pri obeh partnerjih.

Na žensko plodnost vplivajo zlasti hormonsko neravnovesje, zmanjšana rezerva jajčec, genetske predispozicije in bolezni reproduktivnega sistema. Velik vpliv pa imajo tudi starost, življenjski slog in vplivi okolja. Pogosto gre tako za kombinacijo več dejavnikov, zato je pomembno, da razumemo njihovo prepletanje, pri tem pa ne smemo zanemariti vloge prehrane. Nekateri vitamini in minerali lahko namreč pozitivno vplivajo na reproduktivno zdravje in izboljšajo možnosti za zanositev.

 

Ključna makrohranila za plodnost

 

Prehrana lahko pomembno vpliva na žensko in moško plodnost. Raziskave kažejo, da lahko nekatere prehranske navade pozitivno vplivajo na ovulacijo in tako povečajo možnosti za zanositev. Uravnotežena prehrana z nižjo vsebnostjo ogljikovih hidratov, a bogata z ribami, stročnicami in zelenjavo lahko denimo zviša raven folata in vitamina B6 v telesu, na ta način pa izboljša kakovost zarodka.

Ključnega pomena za plodnost so tako makrohranila (ogljikovi hidrati, maščobe in beljakovine) kot tudi mikrohranila. Pomembno vlogo med makrohranili imajo denimo ogljikovi hidrati z nizkim glikemičnim indeksom za boljše hormonsko neravnovesje in normalen potek ovulacije, prav tako pa prehrana, bogata z omega-3 maščobnimi kislinami in nenasičenimi maščobami, ki zmanjšujejo vnetja ter podpirajo rast in zorenje jajčnih celic.

 

Vloga vitaminov in mineralov pri plodnosti

 

Poleg makrohranil imajo ključno vlogo pri reproduktivnem zdravju zlasti mikrohranila. To so vitamini in minerali, ki podpirajo normalno delovanje hormonov, uravnavajo ciklus, skrbijo za zdravje jajčnikov in maternice ter pripomorejo k boljši kakovosti jajčec. Nekaterih hranil telo ne more proizvesti samo, zato je smiselno, da jih zaužijemo s prehranskimi dopolnili.

Najpomembnejši vitamini in minerali za plodnost so:

  • Folna kislina, vitamin B6 in vitamin B12: so bistveni za plodnost in presnovo homocisteina, ki vpliva na plodnost in nosečnost. Folna kislina pomaga pri uravnavanju hormonov in zmanjšuje tveganje za težave z ovulacijo. Še posebej priporočljiva je za ženske s sindromom policističnih jajčnikov (PCOS). Poleg tega folna kislina prispeva k delitvi celic ter podpira normalen razvoj zarodka in zmanjšuje tveganje za nepravilnosti nevralne cevi.
  • Vitamin Duravnava proizvodnjo hormonov, potrebnih za zdrav reproduktivni sistem. Pomanjkanje vitamina D je povezano z motnjami plodnosti, kot sta PCOS in endometrioza. Zadostna količina vitamina D lahko izboljša zdravje jajčnikov, pomaga pri zdravem razvoju zarodka in poveča možnosti za uspešno zanositev.
  • Minerali (kalcij, selen, železo, jod, cink, magnezij): ustrezna koncentracija mineralov je ključna za kakovost jajčec, oploditev, zorenje jajčeca in razvoj zarodka. Zadostna količina kalcija lahko zmanjša tveganje za preeklampsijo (zaplet v nosečnosti, povezan z visokim krvnim tlakom in beljakovinami v urinu), zadostna količina železa in cinka pa pospeši zanositev. Jod je ključen za normalno delovanje ščitnice, selen podpira zdrav razvoj jajčec, magnezij pa pomaga uravnavati glukozni metabolizem.

 

250311-catafertyl-vitamini-in-minerali-za-plodnost-article-370x261px.jpg

Čeprav večino teh hranil običajno zaužijemo z raznovrstno prehrano, pa je v obdobju načrtovanja nosečnosti potreba po nekaterih povečana. V tem primeru se svetuje uživanje prehranskih dopolnil, ki lahko pripomorejo k izboljšanju plodnosti in povečajo možnosti za uspešno zanositev, hkrati pa zagotavljajo zdravo rast zarodka.

Med posebno vrsto mikrohranil, katerih uživanje se priporoča za izboljšanje plodnosti, sodijo tudi inozitoli.

 

Inozitoli in plodnost: ključna vloga mio-inozitola in D-kiro-inozitola

 

Inozitoli, predvsem mio-inozitol in D-kiro-inozitol, so posebna vrsta mikrohranil, ki je zlasti pomembna za žensko plodnost. Njihova uporaba za podporo ženske plodnosti je podprta s številnimi raziskavami, še posebej učinkovita pa je pri ženskah s PCOS.

Mio-inozitol vpliva na raven inzulina in pomaga uravnavati hormonsko ravnovesje, s čimer vzdržuje normalen menstrualni ciklus ter podpira proces ovulacije in kakovost jajčec. D-kiro-inozitol pa prav tako prispeva k uravnavanju ravni inzulina. Oba izomera sta tako še posebej pomembna za ženske s PCOS, kjer lahko ta motnja vpliva na plodnost.

Čeprav je inozitol mogoče užiti tudi s prehrano, so živila, ki ga vsebujejo, pogosto prebogata z ogljikovimi hidrati, kar lahko poslabša simptome PCOS. Zato sta zlasti pri ženskah s PCOS priporočljiva uživanje prehranskih dopolnil z inozitolom in prehrana z nizkim glikemičnim indeksom.

Ustrezna in raznovrstna prehrana ter uživanje ključnih vitaminov in mineralov lahko pomembno vplivata na plodnost in povečata možnosti za uspešno zanositev. Izbira ustreznih hranil tako ne izboljšuje zgolj reproduktivnega zdravja, temveč ustvarja trdne temelje za zdravo nosečnost in razvoj otroka.

 

**

 

Viri:

Schaefer et al. The Impact of Preconceptional Multiple-Micronutrient Supplementation on Female Fertility. Clin Med Insights Women’s Health. 2019 Apr 23;12:1179562X19843868.

Skoracka et al. Female Fertility and the Nutritional Approach: The Most Essential Aspects. Adv Nutr. 2021 Dec 1;12(6):2372-2386.

Kapper et al. The Impact of Minerals on Female Fertility: A Systematic Review. Nutrients. 2024 Nov 27;16(23):4068.

Silvestris et al. Nutrition and Female Fertility: An Interdependent Correlation. Front Endocrinol (Lausanne). 2019 Jun 7;10:346.

Gambioli et al. Myo-Inositol as a Key Supporter of Fertility and Physiological Gestation. Pharmaceuticals (Basel). 2021 May 25;14(6):504.

Lete et al. Update on the combination of myo-inositol/d-chiro-inositol for the treatment of polycystic ovary syndrome. Gynecol Endocrinol. 2024 Dec;40(1):2301554.