Priprava na nosečnost se ne začne šele s pozitivnim testom nosečnosti. Z zdravim življenjskim slogom, uravnoteženo prehrano in ključnimi hranili lahko izboljšate možnosti za zanositev in pripomorete k zdravemu razvoju nosečnosti.
Spremljanje ovulacije in plodnih dni
Zanositev se včasih zgodi hitro in brez posebnega načrtovanja, spet drugič pa zahteva nekaj potrpežljivosti, spremljanja telesnih znakov in sprememb življenjskega sloga. Prvi korak do povečanja možnosti zanositev je razumevanje t. i. plodnega obdobja v času menstrualnega cikla, ko je možnost zanositve največja.
Plodno okno traja približno šest dni, in sicer pet dni pred ovulacijo in na dan ovulacije, ko je jajčece pripravljeno na oploditev. Ta običajno nastopi med 11. in 21. dnevom menstrualnega cikla, pri čemer je odvisna od njegovega trajanja. Če načrtujete nosečnost, je v času plodnih dni ob rednih, nezaščitenih spolnih odnosih možnost zanositve največja.
Pri tem obstajajo različne metode za spremljanje ovulacije in plodnih dni, kot so denimo merjenje bazalne telesne temperature, spremljanje sprememb v videzu in teksturi cervikalne sluzi ter uporaba ovulacijskih testov.
Zdrav življenjski slog lahko izboljša plodnost
Če želite povečati možnosti za zanositev in prispevati k zdravemu razvoju nosečnosti, je smiselno, da začnete v svoj življenjski slog uvajati spremembe vsaj tri mesece pred načrtovano zanositvijo ali pa še prej.
Tu je nekaj ključnih korakov, ki jih lahko upoštevate za hitrejšo zanositev:
- Opustite kajenje in se izogibajte pasivnemu kajenju, saj lahko škodljive snovi v cigaretnem dimu vplivajo na plodnost in razvoj ploda.
- Omejite uživanje alkohola, saj lahko ta negativno vpliva na hormonsko ravnovesje in ovulacijo.
- Omejite uživanje zdravil, ki bi lahko negativno vplivala na plodnost, in se posvetujte z zdravnikom glede njihove varnosti.
- Izogibajte se stresu – pri tem lahko joga, meditacija in druge sprostitvene dejavnosti pomagajo ohranjati čustveno ravnovesje ter na ta način izboljšajo plodnost.
- Omejite vnos kofeina na največ eno do dve skodelici na dan, kajti prekomerno uživanje kofeina lahko podaljša čas do zanositve.
- Poskrbite za kakovosten spanec, saj lahko težave s spanjem nekoliko zmanjšajo možnosti za zanositev.
Poleg navedenega poskrbite tudi za uravnoteženo prehrano, ki naj vključuje: zeleno listnato zelenjavo, sveže sadje, bogato z vitamini in antioksidanti, polnovredna žita (ajda, rjavi riž, oves), stročnice in kakovostne beljakovine (leča, čičerika, pusto meso in ribe).
Pri tem ne pozabite na redno, zmerno telesno aktivnost, denimo hojo, jogo in vaje za medenično dno. Ta namreč ne pomaga le pri vzdrževanju zdrave telesne teže, ampak lahko vaše telo bolje pripravi na nosečnost in porod.
Pomembnost prehranskih dopolnil pred nosečnostjo, med njo in po njej
Pri načrtovanju nosečnosti, med nosečnostjo in v času dojenja so prehranska dopolnila (prenatalni vitamini) ključni za zagotavljanje potrebnih hranil, ki ne vzdržujejo le materinega zdravja, pač pa podpirajo tudi zdrav razvoj ploda. Med najpomembnejša hranila, ki jih je smiselno vključiti v svojo prehrano, sodijo zlasti folna kislina, vitamina B6 in B12, železo, kalcij, vitamin D in cink.
Folna kislina ima ključno vlogo pri preprečevanju okvar v razvoju nevralne cevi, kar lahko vodi do resnejših prirojenih napak ploda. Ker se nevralna cev oblikuje že med 21. in 28. dnem po spočetju, je pomembno, da z jemanjem folne kisline začnete še pred načrtovano zanositvijo, tj. vsaj tri mesece pred tem.
Poleg folne kisline je priporočljivo uživati tudi nekatere druge vitamine in minerale, kot so železo, kalcij, vitamin D in cink. Ti so ključni tako za materino zdravje kot tudi za zdravje ploda, saj podpirajo pravilno delovanje telesa in kosti ter pripomorejo k zdravemu razvoju.
Pri tem se poudarja zlasti uživanje zadostnih količin železa, saj pomaga preprečevati anemijo, ki lahko nastane zaradi povečane potrebe po tem mineralu v času nosečnosti. Kalcij pomaga pri tvorjenju kosti ploda in ohranjanju zdravih kosti pri materi, vitamin D je ključen za absorpcijo kalcija, cink pa ima pomembno vlogo pri imunskem sistemu.
Priporočljivo je, da z jemanjem navedenih vitaminov in mineralov pričnete že pred spočetjem, saj boste tako svojemu telesu zagotovili vsa potrebna hranila za zdrav potek nosečnosti.
Več o drugih pomembnih vitaminih in mineralih, ki lahko izboljšajo plodnost in pripomorejo k lažji zanositvi, si lahko preberete tu.
**
Viri:
Wilcox et al. The timing of the "fertile window" in the menstrual cycle: day specific estimates from a prospective study. BMJ. 2000 Nov 18;321(7271):1259-62.
Ovulation FAQs | American Pregnancy Association [Internet]. [citirano 24. februar 2025]. Dostopno na: https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/infertility/ovulation-faqs/
Bull et al. Real-world menstrual cycle characteristics of more than 600,000 menstrual cycles. NPJ Digit Med. 2019 Aug 27;2:83.
Getting ready for pregnancy: Preconception health | March of Dimes [Internet]. [citirano 24. februar 2025]. Dostopno na: https://www.marchofdimes.org/find-support/topics/planning-baby/getting-ready-pregnancy-preconception-health
de Angelis et al. Smoke, alcohol and drug addiction and female fertility. Reprod Biol Endocrinol. 2020 Mar 12;18(1):21.
Stanton et al. Effects of caffeine consumption on delayed conception. Am J Epidemiol. 1995 Dec 15;142(12):1322-9.
Willis et al. Female sleep patterns, shift work, and fecundability in a North American preconception cohort study. Fertil Steril. 2019 Jun;111(6):1201-1210.e1.
Nutrition Before Pregnancy - Stanford Medicine Children’s Health [Internet]. [citirano 24. februar 2025]. Dostopno na: https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=nutrition-before-pregnancy-90-P02479
Exercising in pregnancy - Start for Life - NHS [Internet]. [citirano 24. februar 2025]. Dostopno na: https://www.nhs.uk/start-for-life/pregnancy/exercising-in-pregnancy/
Folic Acid When Trying to Get Pregnant | Tommy’s [Internet]. [citirano 24. februar 2025]. Dostopno na: https://www.tommys.org/pregnancy-information/planning-a-pregnancy/are-you-ready-to-conceive/benefits-taking-folic-acid-pregnancy
Cavalli P. Prevention of Neural Tube Defects and proper folate periconceptional supplementation. J Prenat Med. 2008 Oct;2(4):40-1.
Prenatal vitamins: Why they matter, how to choose - Mayo Clinic [Internet]. [citirano 24. februar 2025]. Dostopno na: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-vitamins/art-20046945